Mikropočítačové moduly


UCB/PIC-B (Universal Control Board s CPU PIC) je vyráběn od roku 1994. I když je z dnešního pohledu „retro“ počítač, je stále využíván pro své geniálně jednoduché použití. Především díky vestavěnému interpretu programovacího jazyka (PBASIC), který dovoluje vytvořit řídicí program na libovolném PC počítači a zavést jej do mikropočítačového modulu. Každý z osmi pinů mikropočítače může být příkazem nastaven jako logický vstupní/výstupní port, sériová asynchronní vstupní/výstupní linka, synchronní vstupní/výstupní linka, PWM, umí generovat frekvenci, měřit délku pulsu atd. viz manuál.

Typ

Popis

UCB/PIC-B

  • taktovací frekvence 4 MHz
  • 256 B paměti EEPROM
  • 8 vstupních/výstupních linek, které jsou plně ovládány programovými příkazy
  • integrovaný interpret jazyka PBASIC
  • rychlost provádění: asi 2000 příkazů/sec
  • rychlost sériové komunikace TTL, 300 – 2400 baud (I/O piny)
  • teplotní rozsah 0°C až 60°C

Ada-UCB/PIC-B

Propojovací adaptér umožňuje připojit mikropočítačový modul UCB/PIC-B k PC počítači pomocí sériové linky, správná orientace je naznačena >> na obou deskách plošných spojů, připojovací konektor je DB9F.

Pokud není na PC počítači sériový port, vytváří se obvykle jako virtuální port na USB portu pomocí adaptéru. Ten je buď samostatný nebo vestavěný do USB kabelu. Je třeba mít jistotu, že programový ovladač bude operačním systémem podporován, doporučujeme převodní hardware založený na FTDI čipu.

Varianta 1

Varianta 2

            

Adaptér (FTDI) se připojí k PC pomocí kabelu USB, který je zakončen konektorem USB miniB. Na něj se připojí adaptér, který vytvoří vlastní virtuální port, zakončení konektorem DB9M.

             

Adaptér vytvářející virtuální port je vestavěn přímo do USB kabelu zakončeném konektorem DB9M. Alternativou je kompaktní adaptér USB-DB9M.